Pirmdien, 25. novembrī, Tieslietu padomes priekšsēdētājs Aigars Strupišs, Tiesnešu amata kandidātu atlases komisijas priekšsēdētāja, Augstākās tiesas senatore Dzintra Balta un Tiesnešu kvalifikācijas kolēģijas locekle, Zemgales apgabaltiesas tiesnese Marianna Terjuhana tikās ar Vidzemes rajona tiesas un Vidzemes apgabaltiesas tiesnešiem, lai pārrunātu jautājumus, kas saistīti ar tiesu sistēmas efektivitāti, tiesnešu novērtēšanu un tiesnešu atlases procesu.
A. Strupišs informēja tiesnešus par Tieslietu padomes 2024. gada darba prioritātēm un to izpildi. A. Strupišs uzsvēra, ka panākta konceptuāla vienošanās ar Tieslietu ministriju par tiesu sistēmas administratīvā atbalsta funkciju pārņemšanu tiesu varas pārziņā. Tāpat tiek veikts darbs pie attiecīgās koncepcijas izstrādes un īstenošanas.
Pārrunājot tiesu sistēmas izaicinājumus, tostarp arī tiesu darbinieku atalgojumu, A. Strupišs norādīja: „Tiesu vara līdz šim ir darbojusies bez finansiālas patstāvības un neatkarības, tādējādi tiesu darbinieku atalgojuma jautājums būs grūti atrisināms bez šo funkciju pārņemšanas tiesu varas pārziņā. Tieslietu padome apzinās šo problēmu un strādā pie tās risināšanas. Vienlaikus Tieslietu padome ar Eiropas Komisijas atbalstu ir uzsākusi projektu „Latvijas tiesu sistēmas efektivitātes un budžeta plānošanas pilnveide”. Projekts mērķis ir uzlabot tiesu sistēmas efektivitāti un budžeta plānošanas kapacitāti, lai veiksmīgāk īstenotu strukturālās reformas.”
Tiesu darba kvalitātes uzlabošanai Tieslietu padome ir apstiprinājusi vadlīnijas, kuru mērķis ir nodrošināt vienotu un strukturētu pieeju spriedumu rakstīšanai administratīvo pārkāpumu lietās, krimināllietās, civillietās un administratīvajās lietās. A. Strupišs norādīja, ka šo vadlīniju ieviešana uzlabos tiesu spriedumu kvalitāti. Nākotnē tiesnešu profesionālās darbības novērtēšanā viens no kritērijiem varētu būt spriedumu atbilstība izstrādātajām vadlīnijām.
Papildus administratīvajiem jautājumiem tika apspriests arī Tieslietu akadēmijas projekts un tā virzība. Tieslietu akadēmija savu darbu uzsāks 2025. gada 1. janvārī. Atbilstoši Tieslietu padomes 2024. gada 18. oktobrī apstiprinātajam mācību plānam Tieslietu akadēmija 2025. gadā nodrošinās mācības tiesnešiem, tiesas darbiniekiem, prokuroriem un prokuroru palīgiem. Mācības nākamajā gadā paredzētas arī jaunieceltiem tiesnešiem un prokuroriem pirmajā darba gadā, vadītājiem tiesā un prokuratūrā, izmeklēšanas tiesnešiem, kā arī tiesu darbiniekiem, kas uzsāks darbu tiesā. Tiek plānots, ka Tieslietu akadēmijā nākotnē nodrošinās arī mācības tiesneša amata kandidātiem, lai labāk sagatavotos tiesnešu atlases procesam.
Dz. Balta un M. Terjuhana ar tiesnešiem pārrunāja Tiesnešu amata kandidātu atlases komisijas un Tiesnešu kvalifikācijas kolēģijas kompetenci tiesnešu atlases procesā. Dz. Balta uzsvēra, ka tiesneša amata kandidātu atlase balstās uz augstiem kvalitātes kritērijiem, lai nodrošinātu to, ka par tiesnešiem kļūst augsti kvalificēti juristi ar nevainojamu reputāciju, atbilstošām profesionālajām prasmēm un personiskajām īpašībām. Savukārt M. Terjuhana ar tiesnešiem apsprieda tiesnešu profesionālo prasmju novērtēšanas kritērijus, kad rajona (pilsētas) tiesas tiesneši kandidē uz apgabaltiesas tiesneša amatu. Vienlaikus M. Terjuhana vērsa uzmanību arī uz tiesas priekšsēdētāju un augstākās instances tiesas trīs tiesnešu atsevišķo atsauksmju nozīmi tiesnešu atlases procesā. Dz. Balta un M. Terjuhana uzsvēra, ka pēc tiesnešu atlases procesa noslēguma vai tiesnešu profesionālās darbības novērtēšanas Tiesnešu amata kandidātu atlases komisija un Tiesnešu kvalifikācijas kolēģija sniedz atgriezenisko saiti un ieteikumus tiesneša amata kandidātiem un tiesnešiem par tiesneša atlases procesa noslēguma rezultātiem un tiesneša profesionālās darbības pilnveidi.