2022. gada nogalē tika uzsākta projekta “Tieslietu akadēmija” vienota mācību centra izveidei īstenošana, piesaistot Eiropas Savienības finansējumu.
Par Tieslietu akadēmiju var runāt divos aspektos: Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda finansētā projektā „Tieslietu akadēmija", ko ievieš un īsteno Tiesu administrācija, ietvaros un pašas Tieslietu akadēmijas izveide, kas, sākot ar 2025. gadu, tiks nodibināta kā valsts iestāde.
Projekta ietvaros plānots:
- izveidot jaunu valsts iestādi (Tieslietu akadēmija), kas savu darbību uzsāks 2025. gadā;
- izstrādāt desmit kompetenču pilnveides mācību programmas;
- uzsākt programmu ieviešanu, proti, organizēt mācības, nodrošināt pieredzes apmaiņas pasākumus, izstrādāt mācību materiālus;
- iegādāties mācību resursus (grāmatas, piekļuves juridiskās literatūras datu bāzēm);
- veikt telpu pārbūvi un pielāgošanu akadēmijas vajadzībām, lai turpmāk mācības mērķa grupai varētu notikt vienā mācību centrā.
Projektā izveidota arī trīspakāpju līmeņu pārvaldība – Vadības komiteja, Konsultatīvā padome un Uzraudzības padome.
Vadības komiteja sniedz atbalstu projekta ieviešanā atbilstoši izvirzītajiem Projekta mērķiem un pasākumiem, nodrošina informāciju par savas pārstāvētās institūcijas attīstības pasākumiem un reformām, politikas plānošanas dokumentiem un rekomendācijām, kas būtiskas mācību satura veidošanai, kā arī nodrošina operatīvu iesaistīto iestāžu savstarpējo komunikāciju Projekta īstenošanas vajadzībām. Tās sastāvā iekļauti pārstāvji no Projekta partneriestādēm (Augstākās tiesas, Ģenerālprokuratūras, Iekšlietu ministrijas), Tieslietu padomes, Tieslietu ministrijas un Latvijas Tiesnešu mācību centra.
Konsultatīvā padome izskata, sniedz ieteikumus un konsultatīvu viedokli par Projekta ietvaros izstrādājamām programmām, to aktualizēšanu, mācību pasākumu plānošanu un ieviešanu, kā arī veicina mācību programmu sasaisti ar citiem institūcijas attīstības pasākumiem un reformām. Tās sastāvā iekļauti pārstāvji no Tieslietu padomes, Tieslietu ministrijas, Tiesu administrācijas, projekta partneriem (Augstākās tiesas, Ģenerālprokuratūras, Iekšlietu ministrijas), Latvijas Tiesnešu mācību centra un tiesnešu un prokuroru pašpārvalžu institūcijām, kas saistītas ar profesionālo pilnveidi, un profesionālajām biedrībām.
Uzraudzības padome izskata informāciju par Projekta īstenošanas progresu, sasniegtajiem rezultātiem, finansējuma izlietojumu, kā arī dod norādījumus projekta “Tieslietu akadēmija” īstenotājam un uzrauga to izpildi. Uzraudzības padomes sastāvā iekļauti – Tieslietu ministrijas valsts sekretārs, Tieslietu ministra biroja pārstāvis, Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks ārvalstu sadarbības un stratēģijas jautājumos, Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks tiesu jautājumos, Tieslietu ministrijas Projektu departamenta pārstāvis un Tieslietu padomes pārstāvji. Tieslietu padomi pārstāv tās priekšsēdētājs Aigars Strupišs, ģenerālprokurors Juris Stukāns un sekretariāta vadītāja Alla Spale.