Tieslietu akadēmija_logo

Tieslietu akadēmija savu darbību uzsāka 2025. gada 1. janvārī.

Tieslietu akadēmija plāno, organizē un īsteno mācības tiesnešiem un tiesu darbiniekiem, prokuroriem un prokuratūras darbiniekiem, kuri sniedz juridisku atbalstu prokurora pienākumu izpildes procesā, kā arī izmeklētājiem jautājumos, kas ir būtiski efektīvai tiesas spriešanai.

Ministru kabients 2025. gada 18. decembrī Tieslietu akadēmijas direktora amatā iecēla Lailu Jurcēnu.

Tieslietu akadēmijas funkcionālo pārraudzību īsteno Tieslietu padome.

Plašāka informācija par Tieslietu akadēmiju pieejama Tieslietu akadēmijas likumā un Tieslietu ministrijas mājaslapā, kā arī Tiesu administrācijas mājaslapā.

Projekts Nr. 6.2.1.3.i.0/1/22/I/TM/001 "Tieslietu akadēmija"

6.2. reformas un investīciju virziena "Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas identificēšana, ekonomisko noziegumu izmeklēšana, tiesvedības procesu modernizācija un preventīvo darbību īstenošana" 6.2.1.3.i. investīcijas "Vienota tiesnešu, tiesu darbinieku, prokuroru, prokuroru palīgu un specializēto izmeklētāju (starpdisciplināros jautājumos) kvalifikācijas pilnveides mācību centra izveide" ietvars tiek īstenots projekts Nr. 6.2.1.3.i.0/1/22/I/TM/001 "Tieslietu akadēmija".

Projekta mērķis ir izveidot vienotu tiesnešu, tiesu darbinieku, prokuroru, prokuroru palīgu un izmeklētāju (starpdisciplināros jautājumos, kas būtiski efektīvai tiesas spriešanai) kvalifikācijas pilnveides mācību centru - Tieslietu akadēmiju, kā ilgtspējīgas un stabilas sistēmas pamatu, nodrošinot iespēju ilgtermiņā plānot, izstrādāt un realizēt mācību programmas.

Projekta mērķa grupas:

  • tiesneši, tiesu darbinieki;
  • prokurori, prokuroru palīgi;
  • izmeklētāji starpdisciplināros jautājumos.

Projekta finansējums: 7 572 030 euro bez PVN. PVN izdevumi tiks segti no valsts budžeta.

Projekta īstenošanas termiņš: 2026.gada 30.jūnijs

Projekta īstenotājs (finansējuma saņēmējs): Tiesu administrācija.

Projekta darbības:

  1. Tieslietu akadēmijas izveide līdz 2024.gada beigām;
  2. esošās situācijas novērtējums (plānots pabeigt līdz 2023.gada beigām);
  3. mācību programmu izstrāde (plānota 10 programmu izstrāde) un to ieviešana (tiks nodrošināta no 2023.gada otrā pusgada līdz 2026.gada pirmajam pusgadam, rīkojot līdz 300 mācību semināriem);
  4. mācību vides izveide – telpu pielāgošana, aprīkojuma nodrošināšana (līdz 2024.gada 4.ceturksnim).

Projekta īstenošana ir uzsākta 2022. gada 21. novembrī.

Projektā izveidota arī trīspakāpju līmeņu pārvaldība – Vadības komiteja, Konsultatīvā padome un Uzraudzības padome.

Vadības komiteja sniedz atbalstu projekta ieviešanā atbilstoši izvirzītajiem Projekta mērķiem un pasākumiem, nodrošina informāciju par savas pārstāvētās institūcijas attīstības pasākumiem un reformām, politikas plānošanas dokumentiem un rekomendācijām, kas būtiskas mācību satura veidošanai, kā arī nodrošina operatīvu iesaistīto iestāžu savstarpējo komunikāciju Projekta īstenošanas vajadzībām. Tās sastāvā iekļauti pārstāvji no Projekta partneriestādēm (Augstākās tiesas, Ģenerālprokuratūras, Iekšlietu ministrijas), Tieslietu padomes, Tieslietu ministrijas un Latvijas Tiesnešu mācību centra.

Konsultatīvā padome izskata, sniedz ieteikumus un konsultatīvu viedokli par Projekta ietvaros izstrādājamām programmām, to aktualizēšanu, mācību pasākumu plānošanu un ieviešanu, kā arī veicina mācību programmu sasaisti ar citiem institūcijas attīstības pasākumiem un reformām. Tās sastāvā iekļauti pārstāvji no Tieslietu padomes, Tieslietu ministrijas, Tiesu administrācijas, projekta partneriem (Augstākās tiesas, Ģenerālprokuratūras, Iekšlietu ministrijas), Latvijas Tiesnešu mācību centra un tiesnešu un prokuroru pašpārvalžu institūcijām, kas saistītas ar profesionālo pilnveidi, un profesionālajām biedrībām.

Uzraudzības padome izskata informāciju par Projekta īstenošanas progresu, sasniegtajiem rezultātiem, finansējuma izlietojumu, kā arī dod norādījumus projekta “Tieslietu akadēmija” īstenotājam un uzrauga to izpildi. Uzraudzības padomes sastāvā iekļauti – Tieslietu ministrijas valsts sekretārs, Tieslietu ministra biroja pārstāvis, Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks ārvalstu sadarbības un stratēģijas jautājumos, Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks tiesu jautājumos, Tieslietu ministrijas Projektu departamenta pārstāvis un Tieslietu padomes pārstāvji. Tieslietu padomi pārstāv tās priekšsēdētājs Aigars Strupišs, ģenerālprokurors Juris Stukāns un sekretariāta vadītāja Alla Spale.

Tieslietu akadēmijas ēka atradīsies Rīgā, 11. novembra krastmalā 31.

Mācību telpas būs izvietotas ēkas ceturtajā, piektajā un daļēji arī trešajā stāvā. Telpas tiks pielāgotas Tieslietu akadēmijas vajadzībām, lai rezultātā iegūtu modernu un mūsdienīgu mācību vidi, kas balstītas ilgtspējā, pielietojot jaunākos risinājumus un nodrošinot telpu energoefektivitāti. Tieslietu akadēmijas trešajā stāvā plānotas darbinieku darba telpas, ceturtajā un piektajā stāvā plānotas mācību telpas: auditorija (100 personām), lekciju zāle līdz 40 personām, datorklases, darba grupu telpas un zāle tiesas procesa izspēlēm.