2025. gada februārī Eiropas Tieslietu padomju asociācija (ENCJ) apkopoja un Eiropas Komisijai iesniedza pārskatu par aktualitātēm tiesu sistēmās, lai sekmētu Eiropas Komisijas ziņojuma par tiesiskumu (Rule of Law Report) izstrādi.
Pārskats sastāv no trim daļām:
1. ENCJ paziņojumi un pasākumi 2024. gadā
- 2024. gada aprīlī ENCJ sadarbībā ar Eiropas Tiesnešu asociāciju publicēja kopīgu paziņojumu par Spānijas Tieslietu padomes atjaunošanu.
- 2024. gada Ģenerālajā asamblejā Romā par ENCJ locekļiem kļuva divas padomes: Luksemburgas Tieslietu padome un Kipras Augstākā tieslietu padome.
- 2024. gada Ģenerālā asambleja pievienojās Eiropas Tiesnešu asociācijas (EAJ) deklarācijai par tiesnešu neatkarības kritisko situāciju Slovēnijā (neadekvāts tiesnešu atalgojums) un publicēja deklarāciju “Pieeja tiesai”.
- 2024. gada jūlijā ENCJ valde publicēja paziņojumu, kurā pauda bažas par tiesu varas neatkarības situāciju Ungārijā, tostarp tiesnešu atalgojuma nepietiekamību. ENCJ 2024. gada decembrī arī publiski kritizēja Ungārijā noslēgto četrpusējo nolīgumu starp Ungārijas Tieslietu padomi (OBT), Valsts tiesu biroju (OBH), Augstāko tiesu un Tieslietu ministriju, kuru OBT atzina par spēkā neesošu 2025. gada sākumā.
- 2024. gada jūlijā ENCJ sniedza atzinumu par situāciju Bosnijā un Hercegovinā attiecībā uz likumprojektu par Augstāko tiesnešu un prokuroru padomi (HJPC).
2. ENCJ projekts par tiesu varas neatkarību, atbildību un kvalitāti – rezultāti
- 2024. gada pirmajos trīs mēnešos tika sasauktas sešas dialoga grupas, lai apspriestu neatkarības un atbildības rādītāju rezultātus un kvalitāti, kas tika mērīta 2022.-2023. gadā. Kopīgi apspriestie jautājumi ietvēra saspīlētās attiecības ar citām valsts varām, kas kavē tiesu sistēmas darbību un attīstību, sadrumstalotību tiesu sistēmas pārvaldībā, attiecības ar plašsaziņas līdzekļiem un uzticēšanos tiesu sistēmai.
- 2023./2024. gadā tika sagatavoti un pieņemti minimālie standarti tiesnešu politiskās piederības jautājumos.
- 2023./2024. gadā projekta grupa pieņēma koncepciju par "Piekļuvi tiesiskumam", izvirzot divas apakštēmas: tiesu pieejamību personām ar invaliditāti, neaizsargātām grupām un digitalizāciju.
- Tika apkopota dalībvalstu prakse tiesu klientu aptauju veikšanā, kā arī CEPEJ izstrādātais tiesu klientu aptaujas modelis.
3. Norises ENCJ dalībvalstīs saistībā ar tiesu neatkarību
- 2023. gada beigās tika pieņemti grozījumi Bulgārijas Republikas Konstitūcijā, kas paredzēja tiesu sistēmas un Augstākās tieslietu padomes reformu. Bulgārijas Konstitucionālā tiesa 2024. gada jūlija beigās nolēma, ka gandrīz visi šie grozījumi ir antikonstitucionāli.
- Īrijas Tieslietu padome informēja par jauniem tiesiskajiem regulējumiem attiecībā uz tiesnešu iecelšanu. 2023. gadā tika izveidota jauna, neatkarīga Tiesnešu iecelšanas komisija (JAC), kurā ir 9 locekļi: 4 tiesneši, 4 nespeciālisti un ģenerālprokurors.
- Itālijā 2024. gada vidū parlamentam tika iesniegti grozījumi konstitucionālajā līmenī, kas paredz Itālijas Augstākās tieslietu padomes reformu. Reformas mērķis ir izveidot divas atsevišķas Tieslietu padomes: vienu tiesnešu un vienu prokuroru padomi, kas būs atbildīgas par iecelšanu amatā, pārcelšanu, profesionālo novērtējumu utt.
- 2024. gada oktobrī Lietuvas Tieslietu padome pieņēma lēmumu par Tieslietu padomes tiesībām vērsties Konstitucionālajā tiesā. Kopš 2024. gada 1. janvāra Lietuvā uzsākta Invaliditātes reforma, kas ietver pasākumus tiesu pakalpojumu pieejamībai personām ar invaliditāti un senioriem.
- Nīderlandes Tieslietu padomes uzmanības centrā bijušas diskusijas par ministra lomas samazināšanu Tieslietu padomes locekļu iecelšanā un Venēcijas komisijas ieteikumiem šajā jautājumā.
- Slovēnijā 2023. gadā Parlaments pieņēma lēmumu uzsākt Konstitūcijas grozīšanas procedūru attiecībā uz nodaļu par tiesu varu, tostarp par Tieslietu padomes sastāvu. Konstitūcijas pārskatīšanas procedūra kopš 2024. gada ir apstājusies.
- Slovākijas Konstitucionālā tiesa pieņēma spriedumu par Tieslietu padomes locekļu atcelšanu pirms pilnvaru termiņa beigām, nospriežot, ka Tieslietu padomes locekli var atcelt jebkurā laikā.
- 2024. gadā Spānijā, pēc vairāk nekā četriem gadiem, tika atjaunots Tieslietu padomes sastāvs. Jauno locekļu iecelšanai bija nepieciešams parlamenta vairākums (3/5).
Pārskatā iekļautas arī dalībvalstu atbildes uz jautājumu par tiesu varas attiecībām ar pārējiem valsts varas atzariem, kā arī veiktajām darbībām, lai īstenotu Eiropas Komisijas Ziņojumā par tiesiskumu sniegtās rekomendācijas (ja attiecināms).
Ar pilnu ENCJ pārskatu Eiropas Komisijai var iepazīties ENCJ mājaslapā angļu valodā.
Tieslietu padomes mājaslapā pieejams dokumenta mašīntulkojums latviešu valodā.